Krev

17. března 2008 v 16:38 | Lucka |  Referáty do Přírodopisu
Krev
Krev je důležitá tělní tekutina, sestávající z plazmy, krevních destiček, červených a bílých krvinek. Dospělý člověk má asi 5,5 l krve, která cirkuluje systémem krevních cév. Krev vyrovnává tělesnou teplotu, přenáší do buněk živiny a kyslík, odvádí zplodiny látkové výměny, roznáší hormony a enzymy, je součástí obranného mechanismu těla a udržuje stálost vnitřního prostředí- homeostázu.

Složení krve
Plazma - světlá tekutina (asi 90% vody), obsahující 8% organických látek (bílkoviny, cukry) a 1% anorganických látek (hlavně NaCl), které udržují osmotickou hodnotu plazmy, blížící se fyziologickému roztoku.
Krevní destičky(trombocyty) - bezjaderná tělíska různého tvaru. Tvoří se v kostní dřeni. Hromadí se zejména v místě poranění, kde vyvolávají srážení krve.
Bílé krvinky(leukocyty) - velké jaderné buňky nestálého tvaru. 1 mm3 krve obsahuje až 8 tisíc leukocytů. Je známo několik typů- lymfocyty a monocyty.
Červené krvinky(erytrocyty) - bezjaderné, uprostřed ztenčené buňky. 1 l krve obsahuje kolem 5 milionů erytrocytů. Obsahují červené krevní barvivo hemoglobin, který váže kyslík za vzniku oxyhemoglobinu, ze kterého se v tkáních opět difúzí uvolňuje.
červené krvínky krevní destička bílá krvinka

Krevní skupiny
Hlavní způsob klasifikace krve. Skupiny se liší přítomností antigenu. Molekuly cizí bílkoviny, které vyvolávají tvorbu protilátek, jež se s antigeny slučují a tak je neutralizují. Mohou to být části bakterií či virů, nebo jedy (toxiny), které produkují. Některé antigeny jsou přítomny v těle od narození, např. antigeny krevních skupin. A nebo B, který je obsažen v červených krvinkách. Krevní skupina A má antigen A, skupina B má antigen B a skupina AB má oba antigeny a skupina 0 nemá žádný.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se vám líbí můj blog??

Je skvělí 27.8% (136)
Je dobrý 18.8% (92)
Ujde to 15.3% (75)
Mohl být lepší 17.4% (85)
Nelíbí se mi je strašný 20.7% (101)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama