Lidské oko

19. března 2008 v 18:55 | Lucka |  Referáty do Přírodopisu
Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů, kterým člověk vnímá svět kolem. Oko je citlivý, neobyčejně důležitý orgán, který je schopen přijímat viditelné světlo. Vnímání světla je složitý děj, při kterém se kromě oka účastní také mozek. To nám umožňuje posoudit polohu předmětů v prostoru nebo odhadovat vzdálenosti. Lidské oko je i se svými nedostatky velmi dokonalý optický přístroj.
Každé oko zobrazuje předmět z poněkud jiného úhlu. V důsledku toho vzniká v mozku prostorový vjem, předměty vidíme prostorově a poznáme, co je dál a co blíž. Kdybychom měli jen jedno oko, viděli bychom plošně a špatně bychom odhadovali vzdálenosti.

Aby vznikl na sítnici přiměřeně světlý obraz, musí být předmět dostatečně osvětlen. Při silném osvětlení by však nastalo bolestivé oslnění oka, při slabém osvětlení by naopak byl obraz nezřetelný. Oko si samo řídí množství vstupujícího světla stahováním nebo rozšiřováním otvoru zornice. Průměr zornice se může měnit od 2 mm (silné osvětlení) do 8 mm (slabé osvětlení).

Naše oči mohou mít řadu vad. Některé bývají jenom malé a při vidění nevadí, jiné se musí usměrňovat brýlemi a některé mohou vést až k oslepnutí. Nejběžnějšími vadami jsou dalekozrakost a krátkozrakost.
Taky jsou některé z nejčastějších očních vad:
Dalekozrakost
Oko si vytváří obraz blízkých předmětů až za sítnicí. Dalekozrací lidé proto při čtení bez brýlí umísťují text co nejdále od oka. Dalekozraké oko má buď čočku s malou lámavostí, nebo je oční koule příliš krátká. Ve stáří se i původně zdravé oko stává dalekozrakým. Oční svaly ochabnou a ztrácejí schopnost dostatečně zakřivit oční čočku. Dalekozrakost se odstraňuje vhodnou spojkou, která zajistí, aby se paprsky z blízkých předmětů sbíhaly přesně na sítnici a vytvořily na ní ostrý obraz.
Krátkozrakost
Oko si obraz vzdálených předmětů vytvoří už před sítnicí. Blízké předměty se zobrazují na sítnici ostře, proto mohou krátkozrací lidé běžně číst a psát i bez brýlí. Krátkozraké oko má buď čočku s velkou lámavostí, nebo je oční koule příliš dlouhá. Krátkozrakost se odstraňuje vhodnou rozptylkou, která rozšíří svazek paprsků tak, aby se sbíhaly na sítnici a vytvořily na ní ostrý obraz vzdálených předmětů.
Astigmatismus - jedná se o jednu z nejběžnějších očních vad, je způsobena nepravidelností čočky a odstraňuje se cylindrickými čočkami
Barevná vada - paprsky různých barev se nesbíhají všechny v jednom bodě
Otvorová vada - projevuje se zejména při pozorování jasně svítících bodů: jasná plocha se zdá větší
než stejná plocha méně osvětlená
Barvoslepost - porucha vnímání barev, nelze ji léčit, ale většinou nezpůsobuje vážnější problémy
Zelený zákal - bolestivý tlak očního moku vede k neostrému vidění, při operačním léčení se dnes
používá laser
Šedý zákal - čočka se zakalí a člověk vidí, jako by se díval přes pomalu zamrzající okno
nemoc se dnes léčí nahrazením poškozené čočky tenkou umělou čočkou

Tyčinky a čípky

Vlastními orgány citlivými na světlo jsou tyčinky a čípky. Tyto dva druhy receptorů jsou na sítnici rozloženy nerovnoměrně: žlutá skvrna je hustě zaplněna především čípky, s přibývající vzdáleností od středu žluté skvrny klesá hustota čípků a stoupá hustota tyčinek. Barevný vjem mohou zprostředkovat pouze čípky (fotopické vidění), tyčinkami lze vnímat pouze rozdíly jasů (skotopické vidění). Při dostatečné hladině osvětlení převládá vnímání čípky, takže vidíme barevně. Při velmi slabém osvětlení vnímá oko tyčinkami, které nejsou citlivé na barvu, a proto vidíme předměty pouze v odstínech šedi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se vám líbí můj blog??

Je skvělí 27.8% (136)
Je dobrý 18.8% (92)
Ujde to 15.3% (75)
Mohl být lepší 17.4% (85)
Nelíbí se mi je strašný 20.7% (101)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama