Psí plemena

7. března 2008 v 21:56 | Lucka |  Referáty do Přírodopisu


Psi byli prvními zvířaty, která si člověk ochočil. Poslední zbytky domestikovaného psa, které byly nalezeny v Idahu v USA, jsou staré 10 500 let. Člověk využívá psa nejrůznějším způsobem - strážce, průvodce, lovce, bojovníky, tažná zvířata, nebo jako svého kamaráda. Psi byli pojmenováni latinskym názvem MIACIS.
Psí život
Mnozí psi domácí(CANIS FAMILIARIS)jsou plně vzrostlí již v jednom roce či ve dvou letech, dožívají se stáří kolem 12 let, vzácněji žijí až 20 let. Feny(samice) mohou zabřeznout kolem sedmi měsíců a rodí průměrně od tří do šesti štěňat, ačkoli někdy může být ve vrhu přes deset mláďat.

Psi můžeme rozdělit zhruba do těchto skupin:
HONIČI - charakteristickým znakem je výkonnost spojená s vytrvalostí a výborný čich. Sem patří například jezevčík, losí pes, irský vlkodav, chrt a další.
PRACOVNÍ PLEMENA - jsou vybraná plemena psů, kteří se mohou stát pomocníky člověka při jeho práci. Nošení nákladů, hlídání stád, stopování, průvodci nevidomých, tažní psi, pes záchranář apod. Patří sem aljašský malamut, hasky, australský honácký pes a další.

SPOLEČENSKÁ PLEMENA - jsou většinou psi menších rozměrů a plní funkci přítele a průvodce člověka. Poskytují společnost lidem starým, nemocným a osamělým. Předávají radost, oddanost a celoživotní přátelství. Například špic trpasličí, čivava, pekingský palácový psík,...
MÍŠENCI-běžně se shledáváme s označením kříženci ,ale není to vlastně správně protože kříženec je potomek rodičů dvou různých druhů. Vžitý název pro tuto skupinu je VOŘÍŠEK. Bývají odolnější, vyrovnanější a méně náchylní k nemocem než šlechtění psi. Bývají velmi dobrými společníky a přáteli.
Každý kdo má svého psa ví, jak je pravdivé rčení PES PŘÍTEL ČLOVĚKA. Jeho čtyřnohý kamarád ho vítá při každém návratu domů. Sdílí s ním jeho radosti i slasti. Potřebuje jen lidskou péči, lásku a pochopení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Máte doma psa??

Ano mám 27.9% (31)
Ne ale budu mít 25.2% (28)
Nemám ale chtěla bych 23.4% (26)
Ne nemám a ani nechcu 23.4% (26)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama