Soustava opěrná a pohybová

17. března 2008 v 15:56 | Lucka |  Referáty do Přírodopisu
Doufám že se vám tady bude líbyt a kdyby vám tady něco chybělo tak mi písněte do komentářu nebo nikam jinak a budu se snažit do sem dát

Soustava opěrná

V závislost na různých způsobech počítání rozlišujeme v lidském těle 210-233 kostí.
Nejdelší a současně nejtěžší kostí je kost stehenní vážící asi 1 kg. Nejširší kost je pánevní. Nejmenší a nejlehčí kostí je třmínek ve středním uchu, který váží necelou setinu gramu.
V dětství je dřeň dlouhých kostí červená a je krvetvorným orgánem. S přibývajícím věkem se v ní však počíná ukládat tuk, dřeň se mění na žlutou, která již nemá schopnost krvetvorby. Okolo 20. roku věku je již prakticky ve všech dlouhých kostech jen žlutá dřeň. V pozdním stáří tuk z dřeně mizí a dřeň nabývá barvy šedé. V dospělosti se krvinky tvoří prakticky jen v kosti hrudní, v žebrech a v tělech obratlů.
Trámečky a ploténky houbovité kosti jsou uspořádány podle tlaku a tahu působících na kost a toto uspořádání závisí na změnách zátěže v průběhu vývoje. Nazývá se kostní architektonika.
Každá kost má své mechanické vlastnosti. Kost je velmi pevná, její pevnosti se zmenšuje až ve stáří asi o 10 až 20%.
Při experimentech bylo zjištěno, že kost snese obrovské statické zatížení. Ve směru své dlouhé osy unese např.: kost pažní hmotnost asi 600 kg, kost stehenní 760 kg, kost holenní 1350 kg, kosti klenby lební 650 kg.
Kloubem s největším rozsahem pohybu v lidském těle je ramenní kloub.
Pevnost ve směru lomu dlouhé kosti je zhruba asi poloviční než ve směru dlouhé osy kosti, např.: kost ramenní - 300kg.
Nejmenší pevnost má kost při zkroucení (torzi), např.: kost klíční praská při zatížení cca 8kg, kost lýtková cca 6kg.
Pánevní kosti začínají kostnatět až okolo 7 let a pánev se definitivně tvaruje až okolo 30. roku života. Proto se nedoporučují u dětí a mládeže cviky s prudkými skoky kvůli možnosti posunu a deformace jednotlivých kostí pánve. Rizikové je též předčasné těhotenství (okolo 15 let).
Spojení prvního krčního obratle se spodinou lebeční zajišťuje kývavé pohyby hlavy. Otáčení hlavy je zajištěno kloubním spojením prvního a druhého krčního obratle.
Pružná chůze člověka je umožněna vazivovým a kloubním spojením kostí nohy tvořícím příčnou a podélnou klenbu nohy. Hmotnost těla člověka na podložku se jak při chůzi, tak i při stání nepřenáší na celou plosku nohy, ale pouze na tři body. Vzadu je to hrbol patní kosti a vpředu palcová a malíková kůstka nártní.
Vnitřní kotník tvoří dolní část holenní kosti, vnější kotník lýtkové kosti.
Přepážku nosní dělí nosní dutina na dvě zpravidla nestejně velké části. Každá polovina dutiny nosní je rozdělena nosními skořepami na tři nosní průchodyA.
S nosní dutinou jsou spojeny tzv. vedlejší dutiny nosní, uložené v horní čelisti, v čelní a čichové kosti a kosti klínové. Proniknutím infekce do sliznice těchto vedlejších duti vzniká její zánět - sinusitida.


Soustava pohybová

Svaly mimické, čili výrazové, patří mezi svaly kožní, neboť se připojují do kůže obličeje. Více než 50 malých svalů působí změny ve tvaru ústní a oční štěrbiny a ovlivňují vznik rýh a vrásek v obličeji. Mění výraz obličeje, jeho mimiku při různých duševních stavech, jak je radost, smutek, strach, smích, pláč, překvapení, zklamání, apod.
Svaly se podílejí asi 40% na celkové hmotnosti těla a jsou nejobjemnější tělesnou soustavou.
Člověk má asi 640 kosterních svalů. Na největších a nejsilnějších svalech sedíme. Jsou to svaly v oblasti hýždí, které používáme při chůzi do kopce. Nejtěžší sval je čtyřhlavý stehenní.
Nejmenší je sval třmínkový (0,5cm), nejdelší sval krejčovský (50cm)
Kosterní svalstvo obsahuje 70% vody, 24% organických látek a 1% anorganických látek. Z organických látek převažují speciální bílkoviny, svalový glykogen, barvivo aj.
Kosterní sval je pevný a pružný. Pevnost kolísá mezi 4 až 12 kg na jeden centimetr krychlový průřezu svalem. Dokonalá pružnost a pevnost chrání sval před přetržením.
Novorozenec má všechny svaly tvarově vyvinuty, avšak z hlediska funkce ještě neschopné plného výkonu, a to v souvislosti s nedostatečně vyzrálou nervovou soustavou.
V období vývoje od novorozeneckého období do dospělosti se zvětšuje podíl svalstva z jedné čtvrtiny na jednu třetinu celkové tělesné hmotnosti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se vám líbí můj blog??

Je skvělí 27.8% (136)
Je dobrý 18.8% (92)
Ujde to 15.3% (75)
Mohl být lepší 17.4% (85)
Nelíbí se mi je strašný 20.7% (101)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama