Vylučovací soustava

16. března 2008 v 18:54 | Lucka |  Referáty do Přírodopisu

Vylučovací soustava

Ledvina
Ledviny jsou párový orgán fazolovitého tvaru uložený v horní části břišní dutiny po obou stranách bederní páteře. Jsou obaleny tukovým polštářem, který ledviny chrání před mechanickými otřesy. Ledvinnými tepnami jsou napojeny přímo na břišní aortu. U člověka je každá ledvina složena přibližně z jednoho milionu základních jednotek nazývané nefrony.
Nefron sestává z cévní části (cévní klubíčko - glomerulus) a z části tubulární. Začínají jako slepé váčky tvořené vazivem (tzv. Bowmanův váček nebo Bowmanovo pouzdro). Bowmanův váček s glomerulem tvoří ledvinné tělícko (Malpighiho tělísko). Další část nefronu tvoří Henleova klička, vláskovitě tenká trubice tvaru písmene U, skládá se z části sestupné a vzestupné. Na ni potom navazuje distální stočený kanálek. Distální kanálky se sbíhají do sběracích kanálku.
Na řezu ledvinou se vrstva tvořená nefrony jeví jako světlější vrstva - vrstva korová. V tmavší vrstvě dřeňové se sběrací kanálky sbíhají do několika pyramidových útvarů (8-12 pyramid). Moč zde vtéká do nálevkovitých ledvinných kalichů a do ledvinné pánvičky. Odtud z každé ledviny vychází močovod, který vede do močového měchýře.
K prvnímu základnímu ději v ledvině dochází právě v glomerulu. Proud plazmy se zde rozděluje: část plazmy se filtruje a vstupuje do ledvinných tubulů, část proudí dále cevní soustavou odvodnými tepénkami.
Onemocnění
Ledvinové kamany - tvořeny převážně šťavelanem vápenatým
- souvisí s hladinou Ca v krvi (jeho množství zvyšují tyto faktory - příjem mléka, vitamín D, hyperfunkce příštítných tělísek)
- prevence - dostatečný příjem tekutin
-
Infekce a záněty - spojeny s jinými chorobami (spála, zánět nosohltanu)
- napadá-li zánět glomeruly - v 30 % nastává chronické selhání ledvin
Chronické selhání ledvin
- léčba - dialýza (umělá ledvina), transplantace
Akutní (náhlé) selhání ledvin
- různé příčiny (požití jedu, ztráta krve)
- v některých případech lze léčbou obnovit normální funkci ledviny
img405/2483/ledvinyeb3.jpg
Odvádění moči z těla
Moč se hromadí v močovém měchýři uloženém za stydkou sponou. Je to dutý roztažitelný orgán, v jehož stěně jsou elastická vazivová vlákna a hladké svalstvo. Hromadění moči vstupující do měchýře roztahuje jeho stěny do objemu 400 ml, aniž by se objevovala potřeba močení. K té dochází, až při objemu moči 400-600ml. Vůlí lze zadržet v močovém měchýři až 700ml moči. Tlak moči na receptory ve stěně měchýře vyvolává reflexní stah hladkého svalstva. Rozhodující pro vyprázdění je smrštění hladké svaloviny měchýře a uvolnění zevního svěrače močové trubice, tvořeného příčně pruhovným svalstvem ovladatelným vůlí. Moč potom odtéká z močového měchýře močovou trubicí. Dítě se do 2 let naučí ovládat smrštění svěrače vůlí, a tím i potlačovat močení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se vám líbí můj blog??

Je skvělí 27.8% (136)
Je dobrý 18.8% (92)
Ujde to 15.3% (75)
Mohl být lepší 17.4% (85)
Nelíbí se mi je strašný 20.7% (101)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama