Červenec 2008

Labradorský retrívr

31. července 2008 v 18:32 | Lucka

Labradorský retrívr

Původ: Pravděpodobně společný s novofundlandským psem. Obě plemena navazují na místního rybářského psa zvaného St. John´s Dog z kanadského New Foundlandu. Ti se počátkem 19. století dostali do Anglie, byli zde zušlechťováni a od původně černého psa byly vytvořeny i žlutá a hnědá varieta. K oficiálnímu uznání dochází roku 1903.
Labradorský retrívr - Autor:Martin Smrček
Popis: Středně velký, ale masivní a silný hladkosrstý pes. Hlava se širokou lebkou, výrazným stopem, dobře modelovaná, se středně dlouhým, nikdy špičatým čenichem. Oči hnědé, s inteligentním a dobráckým pohledem. Uši středně velké, nasazené vzadu a zeširoka. Krk silný a suchý. Končetiny silnější, rovné, dobře osvalené. Tělo s rovným hřbetem, širokým a hlubokým hrudníkem, silnou a krátkou zádí. Ocas silný, kulatý, tzv. vydří. Srst krátká, hustá, odolná vůči nepřízni počasí i vodě. Zbarvení: černé, žluté nebo játrově hnědé.
Charakteristika: Mimořádně přizpůsobivý, vyrovnaný a inteligentní pes, který se za všech okolností snaží zavděčit pánovi. Přiměřeně temperamentní, ale ne bezhlavě živý. Má rád lidi, je důvěřivý a neagresivní.
Zvláštní nároky: Miluje vodu a koupání. Není dobrým hlídačem. Pokud nemá dost pohybu, inklinuje k obezitě.
Užití: Vyšlechtěn jako specialista - aportér, dnes myslivecky všestranně upotřebitelný, ovšem ne tam, kde se vyžaduje ostrost. Vodící pes pro nevidomé, záchranář, vyhledávač drog. Stále oblíbenější pes rodinný.
Výskyt: U nás i ve světě patří k nejoblíbenějším plemenům.
Možná záměna: Od ostatních retrívrů se liší hladkou srstí, od ohařů masivnější tělesnou stavbou a typickými barvami.
pes25-30kg56-57cm
fena25-30kg54-56cm

Jorkšírský teriér

31. července 2008 v 18:06 | Lucka

Jorkšírský teriér

Původ: Kdysi ryze pracovní pes, jehož předkové splývali s ostatními nízkonohými skotskými teriéry. Měli podstatně kratší srst, byli větší a užívali se především k chytání krys a potkanů. Přerod z loveckého v luxusního společenského psa v Anglii započal koncem 19. století.
Jorkšírský teriér - Autor:Martin Smrček
Popis: Velmi malý pes s dlouhou jemnou srstí. Hlava spíše malá a plochá. Oči středně velké, tmavé, nevypoulené, dívají se přímo vpřed. Uši malé, vztyčené, ve tvaru písmene V, porostlé krátkou tmavou srstí. Končetiny rovné, porostlé zlatou srstí. Tělo kompaktní, s přiměřeně klenutými žebry a rovným hřbetem. Pohyb volný, vydatný. Srst přiměřeně dlouhá, zcela rovná, jemná, lesklá. Zbarvení: od vrcholu hlavy až ke kořeni ocasu tmavě ocelově modrá. Hlava, hruď a končetiny tříslové barvy.
Charakteristika: Mrštný a rychlý psík, navzdory malé velikosti pravý teriér: temperamentní, odvážný a ostrý. Od nikoho si nenechá nic líbit, k cizím je velmi nedůvěřivý. Rád štěká.
Zvláštní nároky: Srst vyžaduje mimořádnou každodenní péči, česání, rozplétání zacuchaných partií, u výstavních jedinců dokonce natáčení na natáčky. V městských bytech je třeba usměrňovat jeho hlasitost.
Užití: Kdysi lovec krys, dnes výhradně společenský pes, který štěkotem spolehlivě upozorní na cokoli podezřelého.
Výskyt: Na celém světě patří k nejoblíbenějším luxusním společenským psům, masové obliby se dočkal i u nás.
Možná záměna: Se vzácným silky teriérem, který je o něco větší, robustnější a má kratší srst. S raritním australským teriérem, který je výrazně větší a má hrubou srst.
pesdo 3,1kg20-24cm
fenado 3,1kg20-24cm

Beran

30. července 2008 v 16:23 | Lucka
Chci vám říct, že vlastnosti psa narozeného v Beranu jsou živé a svěží. Toto znamení mi dává vůdcovství, rozhodnost, nadšení a často netrpělivost. Jsem dychtivý zkoušet nové věci. Jsem zkrátka zvíře plné pohybu. Pokud je ovšem i můj pán podobných vlastností, nastává problém. Oběma nám bude chybět trpělivost.

Já silně toužím po svobodě a potřebuji být všude první! Někdy možná daleko před svým pánem anebo alespoň před ostatními pejsky, zkuste to prosím pochopit. Jsem rozený vůdce psí smečky. V pravém slova smyslu "tahoun".

Někdy velmi nerad kvůli povinnosti opouštím svoje "psí hraní". Jestliže se mnou je ale výcvik veden také hravě, pak se vše lehce naučím, to vám slibuji. Jsem tělesně velmi aktivní, často se u mne však projevuje i velký nepokoj. Pak je důležité mne zaměstnat.

To, co je pro mne - pejska - Berana důležité je, že potřebuji prostor. Není možné mě nechat celý den zavřeného v kotci nebo uvázaného u boudy. To prosím vás nedělejte. V tom případě nepočítejte s tím, že mne tam najdete. Já si určitě najdu skulinu, kudy utéct. Potřebuji mít svoji svobodu. To se snad dá pochopit, když jsem narozený v Beranu.

Jsem velmi hravý i v pozdním věku, jakoby na mé stáří téměř nebylo vidět. Rád si hraji s různými "psími hračkami" nebo dělám cokoli, při čem vybiji svoji obrovskou dávku energie.
Nepočítej u mne s tím, že mě znáte. Vůbec nemůžete odhadnout, co udělám v příští vteřině. To totiž nevím ani já sám. Naučte mě soustředit se, stopovat, hledat, zkrátka cokoli, při čem vám mohu dokázat, jaký jsem bystrý, rychlý a vytrvalý pejsek.

Mám silnou vůli, o tom se jistě sami přesvědčíte. Musím vás však upozornit, že to někdy vede až k bojovným postojům při mém záměru zvítězit. Já vím, že se potřebuji pochopit, že jsem pro vás kamarádem, kterého máte rádi, pak s vámi nebudu bojovat a rád se naučí cokoliv. Mám vás moc rád, jen potřebuji být ujištěn, že vy mne také.
/* <![CDATA[ */ var bbs=screen,bbn=navigator,bbh;bbh='&ubl='+bbn.browserLanguage+'&ucc='+bbn.cpuClass+'&ucd='+bbs.colorDepth+'&uce='+bbn.cookieEnabled+'&udx='+bbs.deviceXDPI+'&udy='+bbs.deviceYDPI+'&usl='+bbn.systemLanguage+'&uje='+bbn.javaEnabled()+'&uah='+bbs.availHeight+'&uaw='+bbs.availWidth+'&ubd='+bbs.bufferDepth+'&uhe='+bbs.height+'&ulx='+bbs.logicalXDPI+'&uly='+bbs.logicalYDPI+'&use='+bbs.fontSmoothingEnabled+'&uto='+(new Date()).getTimezoneOffset()+'&uti='+(new Date()).getTime()+'&uui='+bbs.updateInterval+'&uul='+bbn.userLanguage+'&uwi='+bbs.width; if(typeof(bburlparam)=='string') { bbh+='&'+bburlparam; } if(typeof(bbkeywords)=='string') { bbh+='&keywords='+escape(bbkeywords); } document.write("<scr"+"ipt language='JavaScript' charset='windows-1250' type='text/javascript' src='http://go.cz.bbelements.com/please/showit/2444/2/3/7/?typkodu=js"+bbh+"&alttext=0&border=0&bust="+Math.random()+"&target=_blank'><"+"\/scr"+"ipt>"); /* ]]> */

Býk

30. července 2008 v 14:31 | Lucka
Já se rád rozmýšlím, co udělám a co ne. Mezi mé vlastnosti patří psí stabilita, důslednost a tvořivost. Mám rád zaběhnutý řád. Pochopte prosím vás, že se rád učím z vlastních prožitků. Možná dělám něco pomaleji, ale věřte, že důkladně. Rád zapojím celého "psa", pokud po mě něco chcete. Mám velmi výkonné smysly, i když to nemusí být na první pohled vidět.

Velmi rychle se učím. Mám rád svůj domov, svůj pelíšek, svoji ohrádku. Dopřejte mi kousek prostoru jenom pro mne, kde mám svoji misku se svým přídělem. Věřte mi, že mám rád pořádek a jsem pořádný. Nikomu neradím, aby mi něco vzal z mé misky. Já také druhým nelezu do "žrádla".

Nemám rád změny, takže pokud chcete něco měnit nebo se někam stěhovat, řekněte mi to prosím včas, abych se stihl na změnu řádně připravit. Jinak bych mohl být nervózní, protože nevím, co mě čeká a toho se opravdu bojím. Jsem rád doma, kde je můj Pán nebo Panička. Možná nastanou někdy těžkosti, pokud v mé blízkosti bude nějaké další vaše oblíbené zvířátko. Nezlobte se na mě, trochu žárlím a mám problém se o někoho nebo o něco dělit. Pokud však zjistím, že s dalším mazlíčkem nic neztrácím, rád se podělím s kýmkoli o teplo mého domova.

Rád si všechno očichám. To proto, že jsem nedůvěřivý. Takže můžete vidět, jak si přivoním ke květině, ochutnám trávu, občas potřebuji očichat i všechny domácí pachy, zda je vše tak, jak to má být.

Jsem rád v přírodě, stačí mi občasná procházka na vodítku do nedalekého lesíka nebo na palouk. Pokud mne vypustíte, uvidíte, že zůstanu ve vaší blízkosti, bojím se samoty a toho, že bych se ztratil. Mám rád svoji jistotu a vás, své nejlepší kamarády a živitele.

V činnosti jsem houževnatý a oddaný vašim přáním. Tělesný pohyb je pro mne vzpružením a příjemným doplněním dne. Rád s vámi půjdu na cvičák, kde se podívám i na ostatní pejsky, co se nového naučili. Umím různé cviky okoukat, to byste měli vědět. Jsem opravdu bystrý a schopný se učit. Rád se učím.

Blíženci

29. července 2008 v 10:56 | Lucka
Já Pes- Blíženec mám velmi proměnlivou náladu, mými vlastnostmi jsou rozmanitost, zvědavost, vtip a proměnlivost. Mám mnoho zájmů. Jsem hravý a jakmile moji pozornost zaujme něco nového, toužím to prozkoumat. Pamatujte, že Psí Blíženci potřebují rozmanitost a mají schopnost vše vidět z mnoha stran.

Malý Psí Blíženec má velký smysl pro rozpustilá darebáctví. Přestože se malý psík s blíženeckými vlastnostmi může dostat do napjaté situace, obvykle se dokáže z potíží nějak vyhrabat nebo vykňučet, a nebo najít rychlé řešení, jak z maléru ven.

Často se u nás projeví láska k mluvení, a to Psí Blíženec umí krásně. Mluví štěkáním, kňučením, mručením, bručením, pištěním, vrčením anebo jen kýve hlavou ze strany na stranu a staví svá ouška do nemyslitelných poloh. Můj milý Páníčku, buď raději stále ve střehu, protože já, pokud jsem ještě psí děťátko, zachytím každé slovo a rád ho určitým způsobem opakuji. Jsem taková malá psí opička, víš. Je se mnou opravdu psina, to brzy poznáš. A jestli někdo z nás psů umí ty své psí oči, tak já díky svým silným mimickým schopnostem určitě nezůstanu pozadu.

Mám rád, když se stále něco děje. Líbí se mi pohyb, změna, nové podněty. Jsem rád, když můj den je pěkně rozmanitý a stejně tak i prostředí, ve kterém se nacházím. To, čemu se rád vyhnu, je nuda.

Jsem však pěkný neposeda, takže počítej s tím, že mám rád různé psí hračky, kterým vždy přijdu brzy na kloub či dušičku. Potřebuji trochu složitější druh zábavy, to brzy poznáš. Jsem opravdu zvídavý pejsek a pískací míček či kostička brzy pískat přestane, protože odhalím, co v ní píská a to odstraním. Neboj se podporovat mne v mém rozvoji, a já vlastně na oplátku podpořím tebe. Budeme si hrát oba a bude to fajn, uvidíš!

Ještě na závěr ti chci říct, že jsem pejsek, který rád naslouchá. Líbí se mi lidská řeč a její rozmanitost. Jsem bystrý a rychle chápu, takže pokud mne chceš něco naučit, stačí na mne mluvit, mluvit a mluvit.
/* <![CDATA[ */ var bbs=screen,bbn=navigator,bbh;bbh='&ubl='+bbn.browserLanguage+'&ucc='+bbn.cpuClass+'&ucd='+bbs.colorDepth+'&uce='+bbn.cookieEnabled+'&udx='+bbs.deviceXDPI+'&udy='+bbs.deviceYDPI+'&usl='+bbn.systemLanguage+'&uje='+bbn.javaEnabled()+'&uah='+bbs.availHeight+'&uaw='+bbs.availWidth+'&ubd='+bbs.bufferDepth+'&uhe='+bbs.height+'&ulx='+bbs.logicalXDPI+'&uly='+bbs.logicalYDPI+'&use='+bbs.fontSmoothingEnabled+'&uto='+(new Date()).getTimezoneOffset()+'&uti='+(new Date()).getTime()+'&uui='+bbs.updateInterval+'&uul='+bbn.userLanguage+'&uwi='+bbs.width; if(typeof(bburlparam)=='string') { bbh+='&'+bburlparam; } if(typeof(bbkeywords)=='string') { bbh+='&keywords='+escape(bbkeywords); } document.write("<scr"+"ipt language='JavaScript' charset='windows-1250' type='text/javascript' src='http://go.cz.bbelements.com/please/showit/2444/2/3/7/?typkodu=js"+bbh+"&alttext=0&border=0&bust="+Math.random()+"&target=_blank'><"+"\/scr"+"ipt>"); /* ]]> */

Rak

29. července 2008 v 8:37 | Lucka
Já jsem Pes - Rak a chci připomenout, že Rak propůjčuje nám psíkům citlivost, potřebu ochrany a péče a také vynalézavost. Jsem velmi citlivý pejsek a mám rád svůj domov a své nové rodiče. Také si moc rád hraji s dětmi, hlavně s těmi, které jsou laskavé a starostlivé. Až vyrostu v dospělého psa, také budu rád v blízkosti nemluvňat a malých dětí a budu je střežit, na to se můžeš spolehnout.

Vím, že to se mnou někdy nebudeš mít jednoduché, protože i já potřebuji, abys uměl zacházet s mojí citovou povahou. Moje citlivost může pramenit z toho, že se bojím jakéhokoli ublížení. Mám strach, že přijdu o svůj domov a lásku. Když zjistím, že mi rád poskytuješ stabilitu a klidné podmínky, budu tvůj nejvěrnější kamarád, který tě nikdy nezradí a neopustí.

Tak jako Rak má svojí ochrannou skořápku, aby snížila jeho zranitelnost, tak i já pejsek narozený v Raku potřebuji svoji skořápku. Někdy je takovou skořápkou nejbližší člověk, jindy si zvyknu na skořápku v podobě boudy nebo pelíšku. Potřebuji mít pocit zázemí a jistoty, kterou mi můj pelíšek může poskytnout.

Také mám na tebe prosbu ohledně jídla. Nepřekrmuj mne. Pokud přiberu hodně na váze, snaž se pochopit, že je to z důvodu nějakého strachu, možná se cítím více zranitelný nebo dotčený. Zjistíš-li to na hned na začátku, vyhneme se později dalším nepříjemnostem.

Pamatuj si prosím, že není hezké mě podvádět. Velmi dobře vnímám každou situaci. Mluv ke mě, a říkej to, co máš na jazyku, já také zaštěkám, když se něco děje, abych tě na to upozornil.

Mám radost, když mohu žít společně s tebou i tvými dětmi. Je krásné vidět tvé člověčí děti růst. Jsem rád s dětmi každého věku. Líbí se mi jejich nevinnost a hravost. Rychle reaguji, pokud s nimi není něco v pořádku. Neboj se, člověče, dám ti vždycky včas vědět, pokud tvé dítko nebude v pořádku. Budu rád jejich chůvou i kamarádem.

Jsem spokojený v přítomnosti svých blízkých. Rád se nechávám hladit i chovat, pokud se ti vejdu do náruče. Okouzlují mě hračky, které mohu někde hledat. Mám rád tajemství a hru na stopovanou.

To, z čeho mám strach, je drezúra a trénink. Bojím se křiku a špatné nálady, to se mi pak motají nožičky jedna přes druhou a můj čumáček nemá najednou žádný čich. Pak to vypadá, že nemám chuť se učit něco nového, ale tak to není. Budu se učit rád, jen potřebuji více klidu a ticha.
/*

Lev

28. července 2008 v 17:21 | Lucka
Ze mne - Psa - Lva - vyzařuje teplo, jistota a síla. Moje Psí a Lví ctnosti potřebují zralost, aby se projevily v tom nejlepším světle. Já jsem tak trochu herec. Vím, že je těžké nevěnovat mi pozornost! Stejně tak jako Slunce jsem i já Pes narozený ve Lvu rád středem pozornosti.

Využiji každou příležitost, abych se předvedl. Potřebuji však být povzbuzován, abych získal jistotu a pocit osobní síly. Jestliže nebudu moci zazářit, budu z toho hodně smutný, smutnější než jiný pejsek.

Většina lidí bez problémů věnuje lásku a pozornost malému psíkovi. Později, jak pes roste, se už tato drobná vítězství s takovým nadšením nesetkávají. Lví povaha potřebuje uznání a schválení svých vítězství. Pokud se mi jich nedostane, budu zbytečně získávat potřebnou pozornost méně hezkými projevy a činy.

Jsem Pes, který je rád ve volném prostranství. Nemám rád ploty a ohrazení mých možností. Mám rád svoji volnost, svobodu a možnost ukázat, co ve mně je. Vím, že jsem schopný se naučit cokoli a můj pán na mě bude hrdý. Jsem totiž pes, který chce ve svém životě opravdu něco velkého dokázat.

Jsem schopný hrát ve filmu nebo pracovat pro jednotku rychlého nasazení. Jsem pes, který chce zkrátka do první linie. Určitě nejsem pejsek gaučák, to po mě prosím tě nechtěj. Já potřebuji neustálou akci a změnu.

Rád přijmu zodpovědnost a ohlídám kohokoli a cokoli. A to, co dostanu na starost, za to si ručím. Toužím po obdivu a odměně a vím, že si odměnu a lásku musím zasloužit.

Říká se, že jsem pyšný a ve svém mládí často těžce zvladatelný, což může být pro tebe, můj milý člověče nepříjemné. Jenže, na druhou stranu, ono urazit Lva je skutečnou urážkou majestátu. Jsem zvyklý štěkat a pracovat naplno, takže pokud dostanu jasný rozkaz, vím, co je mojí povinností. Nakonec chci ještě připomenout, že jsem oddaný a věrný všem, kteří mě mají rádi a berou mě takového, jaký jsem.
/*

Panna

28. července 2008 v 14:28 | Lucka
Jsem Pes narozený v Panně a mám rád své pohodlí a tělesné blaho. Snadno rozeznám drobné nepohodlí a budu chtít obnovit přirozenou rovnováhu jak nejrychleji to půjde. Budu si okamžitě stěžovat fňukáním na špinavý pelíšek, misku či ulepený kožíšek!

Jedním z pojmů, které se Psa spojují s Pannou, je vybíravost. To platí zvlášť pro jídlo, ale může se to vztahovat i k mému osobnímu prostředí. Jsem velice vnímavý pejsek. Díky své vysoké citlivosti vím, kdy je něco v nepořádku. Obvykle se budu cítit nepohodlně, dokud se situace nenapraví.

Já nejraději přesně vím, co můžu v určitých situacích čekat, abych toho co nejlépe využil. Potřebuji mít svůj zaběhnutý denní režim. Umím se přizpůsobit změnám, ale přizpůsobím se jim mnohem snáze, když mne na změnu předem upozorníš!

Na oplátku se přesvědčíš, že jsem schopný být tvým velkým pomocníkem při udržování pořádku a čistoty v domě. Dej mi najevo, že si vážíš mého úsilí. Jsem čistotný a zasloužím si za to alespoň pochvalu v podobě pohlazení nebo nějaké dobrůtky.

Odměna vůbec je pro mne také důležitá. V tom případě vím, že jsem něco správně splnil a povzbudí se můj pocit sebeúcty. Tak se velmi dobře naučím různá psí cvičení, když bude následovat drobná odměna.

Mám trochu nízké sebevědomí, protože mám na sebe velké nároky a možná klamné očekávání vlastní dokonalosti. Nerad dělám něco hůř než dokonale.

Můj milý Člověče, dej mi najevo, že mi nekladeš žádné podmínky kromě toho, abych všechno dělal, jak nejlépe umím. Potřebuji cítit lásku a tvoji spokojenost, to je pro mne opravdu důležité.

Mám rád složité hračky i nelehké úkoly. Jsme okouzlený, když mohu cokoli prozkoumávat a přijít na to. Rád pomáhám druhým, ať už jsou to děti nebo staří lidé, kteří se bez mojí pomoci neobejdou. Pokud se někdo cítí sám, také mu rád budu věrným kamarádem i starostlivou chůvou.
/*

Váhy

27. července 2008 v 12:42 | Lucka
My, Psi - Váhy jsme zaměřeni na udržování souladu a rovnováhy. Tento smysl prolíná většinou vlastností Vah. Pes se silami v tomto znamení potřebuje prožívat situace plné krásy a harmonie. S mým znamením se může spojovat agresivita, často se však skrývá pod maskou půvabu. Pro mne jsou důležité vztahy. Jsem Pes, který ve svém mládí je velmi družný a má rád společnost ostatních. Nemám-li ve své blízkosti svého pána, pak si najdu něco jiného, třeba plyšové zvířátko, botu nebo kus koberce. I přes touhu po vztazích, jsem však často velmi vrtkavý a náladový pejsek. Moji špatnou náladu uklidní pěkné okolí a jsem rád, když na mě někdo mluví. Mám celkem v oblibě hudební nástroje, stejně jako pěkné a na pohled zajímavé psí hračky. Ve svém psím dětství jsem opravdu rád v klidném a harmonickém prostředí. Když slyším druhé hrát na hudební nástroj nebo zpívat, snažím se je doprovodit svým psím štěkavým hlasem. Někdy se to mému okolí zamlouvá, jindy ne. Moje oblíbené písničky jsou zvlášť lyrické podoby. To, co rád nemám, je bouřlivý a nepokojný život. Už ve svém psím dětství se chovám raději klidně a smířlivě, jen proto, abych se vyhnul nepříjemnostem. Také těžce nesu hrubá slova, neomalené způsoby a nepříjemné chování. Vytříbenost mého psího znamení vyvolává touhu po kvalitě ve všech stránkách života, a to jen proto, že potřebuji pro svůj psí život rovnováhu. Pro mne je velmi snadné vidět na druhém pejskovi to, co považuji za dokonalost a cítit se pak nedokonalý, nedělám-li přesně to samé. Mívám někdy pocit méněcennosti, protože věřím, že jiný pejsek je lepší než já. Uč mě už od malička větší sebedůvěře svojí pochvalou v podobně pohlazení nebo odměny. Mám, stejně jako každá Váha, potíž s rozhodováním. Nevím jestli vykročit nejdříve pravou či levou nohou, jestli se nejprve napít nebo najíst. Snaž se pro mne vymyslet takové cvičení, kde se budu muset neustále rozhodovat pro jednu možnost, tím mi pomůžeš a já rychleji splním úkol, který mi zadáš.

Štír

27. července 2008 v 10:16 | Lucka
Jsem pejsek, kterému Štír dává sílu, tajemství, vášeň a vynalézavost. Když si hraji, dávám do toho své silné city. Možná na mě občas mé okolí nepozná, co se se mnou děje, nedávám to najevo, spíš vytvářím kolem sebe mlhu tajemna. Tato síla může být pro dítě děsivá.

Jsem opravdu velmi citlivý pejsek, a tak prosím své nejbližší, aby se mnou měli trpělivost. Já hned na poprvé nesdělím své pocity, zvlášť když cítím bolest. Často své city potlačím a to pak vybuchnu a někdy zuřím. Bojím se však člověčí netrpělivosti a vzteku. Poznám, když něco ve člověčí smečce neklape a pak se trápím a někdy to už v sobě nezadržím a pak umím pěkně zavrčet. Chápající, trpělivý a milující Pán je pro mne opravdovým klenotem, toho si jsem vědom.

Můj milý člověče, i já se ve svém psím životě učím, jak odventilovat bolest. Jestliže se cítím zraněný, pomůže mi tvá laskavost a stačí, když se se mnou chvíli pomazlíš. Pokud se však již jednou uzavřu do sebe, stane se ze mne později vrčivý a náladový pes.

Moje citlivost má i svoje kladné stránky. Je to právě štíří vášeň, která mi dává velké schopnosti učinit člověka šťastným. Rád se účastním všeho, k čemu si mě vezmeš. Jsem pejsek velmi nadaný, a pokud si toho všimneš, budu ti dělat radost. Umím se naučit pěkné "psí kusy", stačí se mi jen chvíli věnovat. Stejně jako vy lidé máte mezi sebou "umělce", máme je i my psi. Jsem velmi vnímavý, a to mi právě pomáhá k tomu stát se "umělcem".

Rád pozoruji své okolí, tak mne prosím tě nezavírej do kotce, ze kterého nic a nikoho neuvidím. Jsem psí pozorovatel a všimnu si i toho nejmenšího detailu, když budeš chtít, můžeme toho využít při zábavě i práci.

A mám pro tebe, můj člověčí Pane, ještě jednu moc důležitou informaci. Jsem rád, pokud si občas mohu zaběhnout za některou ze svých psích přítelkyň. Jsem hravý i v naší psí lásce a psí sex potřebuji možná častěji než jiní psi. Tak se na mě nezlob, když občas vezmu roha a na čas zmizím, protože se právě do sousedství přistěhovala jedna krásná psí slečna a já si k ní potřebuji přičichnout.
/*

Střelec

26. července 2008 v 14:28 | Lucka
Miluji svobodu nejvíc ze všech znamení zvěrokruhu Psů. Pro mne je charakteristická touha, prozíravost, optimismus, mnohostrannost a otevřenost mysli. Často se však chovám trochu vrtošivě, dokud se nenaučím, jak důležitá jsou tvá člověčí omezení.

Velmi rád se učím, ale ne jen na chvíli. Mé učení jde do hloubky, a pokud mám psí školu spojenou s hraním, to ti teprve předvedu, co všechno si pamatuji. Na předním místě v seznamu mých oblíbených činností stojí také cestování. Rád poznávám nová a zajímavá místa.

Kromě lidí jsem také rád ve společnosti jiných zvířat, třeba koní. Mám na koních rád jejich svobodného duchu a nespoutanost.

Asi bude v pořádku tě upozornit, že se dokáži snadno rozptylovat zajímavostmi okolí a pak se hůře soustředím. Tohoto sklonu se však dá vhodně využít. Uvědom si, že já jako Pes mám omezené rozpětí pozornosti a naplánuj si řadu věcí, které se mnou podnikneš. Jakmile si splním úkol, dej nám oběma krátkou přestávku.

Rád prozkoumávám okolí, tak mne prosím nezavírej do těsné ohrádky nebo neuvazuj na řetěz. Jakmile si prozkoumám okolí, sám si stanovím hranice, kam mohu a kam ne. Buď se mnou trpělivý a raději mi několikrát vysvětli co mohu a co ne. Neboj se, pochopím to.

Mám rád hračky, které se pohybují, někdy stačí míček a jindy si rád hraji třeba s kotětem, které přede mnou utíká. Je to prima zábava a nic mu neudělám, neboj se. Stejně se bojím jeho prskání a pěkně ostrých drápků. Ale je to psina, když začne zdrhat.

Pokud u tebe ucítím svobodu, věř mi, že se k tobě připoutám a nebude se mi chtít od tebe nikam odcházet. Jsem Pes, který ti svoji vděčnost brzy projeví, uvidíš. Jsem sice jen Pes, ale mám svoji zodpovědnost.
/*

Kozoroh

26. července 2008 v 14:25 | Lucka
Mezi mé vlastnosti patří rozhodnost, praktičnost, ctižádost, spolehlivost a vytrvalost. Potřebuji být respektován. Chci mít všechno ve svém životě pod kontrolou. Možná tě, milý Člověče, někdy překvapím, že chci všechno vidět a tak si někdy vylezu třeba i na stůl, abych zahlédl, co tam je. Nerad jen odhaduji situaci, raději ji prozkoumám.

Jedním ze způsobů, jak mě povzbudit, je dát mi zodpovědnost, která je přiměřená tomu, že jsem Pes. Můžu dohlížet třeba na spižírnu nebo celý dům. Budu sledovat děti, aby se jim něco nestalo, nebo ohlídám i tvé domácí mazlíčky - menší i větší.

Budu úplně zářit, když dostanu něco za své úsilí. S dobrou odezvou se setkáš, když zavedeš "systém odměn". Chápu, jakou hodnotu mi odměnou dáváš. Dávej mi tolik, kolik uznáš za vhodné, nedej na mne, protože já beru vše, co dostanu. Moje sebeúcta je spojena s mými výsledky.

Někdy se stane, že mě uvidíš, že hrabu a zahrabávám. To já moc potřebuji. Jsem spořivý a nechávám si něco na pozdější dobu. Někdy si "uklidím" i své oblíbené hračky, takže pokud něco nenajdeš a je to zrovna i moje oblíbená věc, zkus sledovat, kam odnáším své odměny. Mám dobrý vztah k zemi, takže většinou si své poklady zahrabávám do hlíny.

Jsem ti vděčný za můj domov a pelíšek, takže nepatřím mezi pejsky, kteří se toulají. Já se raději držím své boudy, nechci, aby ji obsadil jiný vetřelec. Mám rád své "jisté", a to každý den, takže na mě prosím tě nezapomínej s denním přídělem do mé misky.

Rád se s tebou projdu nebo proběhnu, jsem schopen skoro vylézt i na strom. Případně si strom rád očichám a označím. Tím rozšiřuji své psí teritorium, když zanechávám své psí značky na stromech, keřích, patnících či lavičkách. Tak na mne prosím tě nehubuj a měj chvíli trpělivost s mojí majetnickou povahou.

Mám velmi dobře vyvinutý čich, už jako malý psík si rád všechno očichám! Jsem spíše Pes samotář, budu raději ve společnosti starších dětí nebo dospělých. Jsem nadšený, když mne mé okolí respektuje, a to se mnohdy nestává u malých dětí, proto tě prosím, Člověče, raději mne s nimi nenechávej o samotě.
/*

Vodnář

25. července 2008 v 14:23 | Lucka
Já jsem Pes - Vodnář a mé znamení je proslulé vynalézavostí, originálním myšlením a soustředěnou pronikavou inteligencí. Jsem nezávislý, jedinečný a často nekonvenční Pes.

Pro mne může být život vzrušující výzvou poskytující nekonečné množství příležitostí, jak najít jiné přístupy k čemukoli, třeba k pochoutce. Mám rád svoji svobodu, tak se nediv, když si na chvíli zalezu na místo, které je pro tebe nepřístupné. Jsem rád v častém kontaktu s tebou i ostatními, ale miluji také svobodu.

Pokud mi chceš udělat radost, obdaruj mne jakoukoli i nezvyklou hračkou. Hraji si rád. Při hraní mám rád i pohyb, hry mne podněcují ke zkoumání prostředí. Většinou jsem ke svému okolí přátelský a mám radost ze společnosti mnoha lidí. Jsem velmi aktivní ve vymýšlení a vynalézání, jak se nenudit. Mám rád svoji nezávislost i v této aktivitě, takže moc dobře nechápu, proč mám něco "zakázané".

V hračkách mě fascinuje technický rozvoj. Má-li hračka knoflíky, tlačítka nebo stupnici, určitě budu chtít vědět, co to dělá, jak to funguje a k čemu to ty používáš. Říkáš tomu kalkulačky, rádia, počítače a videohry, to vše rád prozkoumám nebo alespoň očichám. Je to tak vzrušující pro moji mysl.

Cestování, třeba i vzduchem nebo vesmírem mne také může okouzlit. Pokud se se mnou chceš vydat na cestu balónem nebo letadlem, jsem pro. Rád se podívám na svět i z jiného pohledu než jen ze země, to mi věř.

Pokud si se mnou pohraješ, můžeš mě naučit i počítat. Stačí to trošku trpělivosti a budu jedním z nejlepších psích počtářů. Možná občas působím odtažitě a nezúčastněně. Tato nestrannost mi dává příležitost porozumět více lásce mezi námi. Raději mám skupinu lidí, než jen jednoho člověka, jsem zkrátka kolektivní Pes. Proto se můžeme spolu klidně zapojit do nějaké skupinové akce nebo chodit do skauta.

Někdy mám problém se změnou a jindy ji přímo vyhledávám. Není to se mnou jednoduché, jsem přemýšlivý pes a občas vymyslím i "koninu", ale když mám vedle sebe klidného a trpělivého Pána, zvládnu cokoli. Pro mne je těžké zůstat stát stranou a nezapojit se do hry nebo do dění. Pokud vidím psí smečku, běžím prozkoumat co se děje. Nic mi neunikne. Ani myš. I když tu raději přenechám kočce.
/*

Ryby

25. července 2008 v 14:20 | Lucka
Já jsem Pejsek narozený v Rybách, které představují nedotknutelnost, představivost, citlivost a romantiku. Pro mě je prý životním úkolem zůstat v kontaktu s realitou a zároveň si udržet spojení se svým vnitřním hlasem.

Jsem Pes, který často sní, je tichý a v klidu pozoruje své okolí. Kolikrát se i několik hodin nemusím pohnout, jen nadzvednu jedno oko, překontroluji své okolí a pak zase "jakoby" spím. Ale nevěř tomu, že spím, já vnímám, i když mám zavřené oči. To pak kolikrát své okolí pěkně překvapím velmi rychlou reakcí.

Má povaha je velice mírná, zvlášť ve svém domácím prostředí bývám klidný a příjemný. Mám rád tichou hudbu a harmonii a klid svého domova. Život v bouřlivém prostředí vnímám daleko intenzivněji než většina mých psích kamarádů a mohu reagovat překvapivě silnými známkami nespokojenosti.

Neobyčejné nadšení a spokojenost mi přináší koupel. Vodu mám moc rád, jsem zkrátka vodní živel, tak se nedivte, že se občas odskočím vykoupat do nedalekého rybníka.

Pocity jakéhokoli druhu mám zesílené. Můžu mít ohromnou radost, když spatřím vlastní obraz v zrcadle nebo některého psího kamaráda v televizi. Rád poslouchám pohádky a koukám na televizi. Nebo ani moc nekoukám, jen ležím a vnímám, co se tam děje. Nespím, všechno slyším. Jen medituji po svém, psím způsobu.

Rád si hraji sám nebo s jiným pejskem, případně s dětmi. Jsem samotář i kolektivní Pes. Jsem velmi přizpůsobivý. Nemám moc rád změny, ale přijímám je jako nedílnou součást života. Rád unikám do svého vlastního kouzelného světa, kde je všechno v pořádku.

Mohu žít se svým Pánem v domě i venku u boudy. Jsem vděčný za vše, co se mi dostává. Jsem připravený na jakoukoli situaci a vím, že ji zvládnu.
/*

Povely sedni, lehni a vstaň

22. července 2008 v 15:01 | Lucka
Sedni
Pes sedí u levé nohy psovoda, zavelíte " jméno psa + sedni " levou rukou popřípadě pomáháte psovi se sednutím pravou rukou pomáhám psovi vodítkem mírným tahem směrem nahoru.V pravé ruce můžete držet pamlsek nad psí hlavou, tímto většinou nenásilně docílíte, že pes si sedne sám. Po každém zdařeném posazení psa pochvalte a odměňte i když jste mu pomohli.


Lehni-
Pes sedí u levé nohy psovoda , zavelíte " jméno psa + lehni " pravou rukou můžu psovi pomoc a to buď stáhnutím dolů psa za obojek, nebo podtržení nohou, ale já uznávám a mám vyzkoušen způsob velice účinný, který platil zatím na všechny psy co znám. Pravou rukou psovi nabídnu pamlsek, tím způsobem, že mu ho podávám v ruce. Předkládám mu ho směrem od jeho tlamy k zemi, každý pes si většinou sám z polohy sedni sám lehnul aniž by si to uvědomil.Tato metoda je nenásilná a po častém opakování a chválení pes cvik brzy zvládá bez jákéhokoliv násilí a tahání psa k zemi.Vstan-
Pes sedí, nebo leží u nohy psovoda,zavelíte " jméno psa + vstaň ". V začátcích učení tohoto cviku pomožte psovi pokrčením pravé nohy jako by jste chtěli vykročit, pes si bude myslet, že se odchází a automaticky vstane. Vy ale zůstanete stát a levou rukou usměrníte psa pod levým bokem a setrváte se psem v této poloze. Pochválíte psa a odměníte pamlskem i když cvik neudělá ještě sám

Přivoláni

22. července 2008 v 15:01 | Lucka
Tento cvik patří mezi ty nejdůležitější. S učením začínáme hned po odebrání štěněte od chovatele. Cvičíme ho kdekoliv,na procházce i doma. Používáme povelu "Ke mně". Nezapomeňte psa vždy výrazně pochválit a odměnit pamlskem.Psa chvalte a odměňujte po každém příchodu i když ze začátku nepřichází ještě podle vašich představ.
Až teprve po delší době, když sledujete, že pejsek na přivolání již dobře a rychle reaguje, můžete pamlsky občas vynechávat, ale úplně je ještě neodbourávejte. S pochvalou však nepřestávejte.
Když k vám pes na zavolání nechce přijít, nikdy ho nehoňte, vždy utíkejte směrem od psa. Můžete se mu třeba schovat za strom, on si dá příště pozor, aby vás neztratil. Pokud si váš pes hraje s ostatními psy, zkoušejte ho i v tomto případě přivolat, vždy ho odměňte a hned ho zase propusťte, ať si jde dál hrát.
Vždy pamatujte na to, že velká chyba u nácviku přivolání je, když psa po každém přivolání okamžitě připnete na vodítko. Po takovémto jednání se stává, že pes reaguje na přivolání s neochotou, pomalu,přichází až po několikátém zavolání, nebo vůbec nechce přijít, drží si od vás pár metrů odstup a vy ho nemůžete přivolat.
Toto se může stát i u psa, který již cvik přivolání dobře zvládal. Důvodem je většinou již předem popsané přivolávání pouze za příčinou připnutí psa na vodítko, a tím také konec volnosti pro psa. Takový pes potom reaguje tímto způsobem, často se i nejprve ohlíží po příčině proč ho voláte, zda na obzoru není jiný pes, nebo jiný důvod vašeho přivolání. Odbourat tento nešvar můžete jenom častým přivoláním bez jakékoliv příčiny, jen tak cvičně nezapomenout psa chválit a odměňovat pamlskem a dát mu hned volnost. Jen tak docílíte toho, že pes na každé zavolání zareaguje rychle a poběží k vám okamžitě a nejkratší cestou.
Nikdy psa netrestejte, když k vám hned nepřijde, příště by už vůbec nemusel přijít. Pamatoval by si vaší špatnou reakci na jeho pozdní příchod a ze strachu před trestem zvolí raději odstup než trest.Většinou se to projevuje bázlivostí psa přijít ke svému pánovi.
Pomůckou při přivolání neposlušného psa může být asi tak 15 m dlouhá šňůra. Psovi jí připnete za obojek a dáte mu volno. Po povelu "Ke mně" jestliže pes nereaguje, musí následovat razantní škubnutí za šnůru, popřípadě přitáhnutí psa k sobě. Na psa však mluvte klidným hlasem, chvalte ho, jako by k vám šel on sám, bez jakékoliv vaší pomoci.Takto opakujte několikrát. Někdy je nutné pouštět psa na takto dlouhém vodítku i několik týdnů, než docílíte požadovaného výsledku. Každý pes má jinou povahu a také tady platí to, že výsledek může být u každého psa dosažen za různou dobu, ale také se stává, že na nějakého psa toto neplatí vůbec, po připnutí dlouhé šňůry nereaguje na volnost , pokud však odepnete šňůru okamžitě odběhne, cítí volnost a opět nechce přijít. Tady nezbývá nic jiného než se vrátit k základnímu přivolání jako u malého štěněte, to znamená, často přivolávat chválit a odměňovat. Chce to trpělivost, čas a vyvarovat se emocí.
Jestliže nemáte zrovna dobrý den, raději zanechte cvičení na jindy. U všech cviků platí jedno zásadní pravidlo a tím je cvičit se psem v klidu. Jestliže chcete aby vás pes poslouchal a zhlížel k vám jako k vůdci smečky musíte mu ukázat, že jste správným vůdcem. Vůdce smečky v přírodě nemusí být vždy ten nejsilnější, ale ten nejchytřejší, tak je tomu ostatně u vlčí smečky. Pes bere svou lidskou rodinu jako svou psí smečku.